Blog o zkušenostech, pocitech a subjektivním pohlednu na svět jedné hokly co se narodila ve "špatném" těle. A její cesta za nápravou křivdy co jí změnila život.

Operace Hlasivek CTA (Hradec Králové)

2. listopadu 2017 v 16:47 | Lina |  Informace o zákrocích
Rozhodla jsem se sepsat tzv. ještě za čerstva reportáž z nemocnice ORL oddělení z Hradce Králové. Něco málo úvodem, aby bylo jasno o jakou chirurgii jde. Jedná se o tyreoplastiku tip IV. Říká se jí taky CTA nebo-li cricothyoridní aproximace od toho, že při této operaci chirurg přiblíží tyto dvě chrupavky k sobě a napne tak hlasivky pro vyšší tón. Tato chirurgie se provádí společně se snesením chrupavky štítné tzv. odstranění promenujícího ohryzku. Výhodou je, že při této operaci chirurg udělá jen jeden vnější řez a tím bude jen jedna při troše štěstí téměř neviditelná jizva ve vrásce na krku. Tato operace by měla zvednout frekvenci a zamezit přístupu do spodního hlasového registru. Není tedy vhodná pro lidi co chtějí co největší rozsah jako jsou zpěváci. Rozhodně by jste se měly pokusit alespoň rok o nějakou konzervativní léčbu na foniatrii. Já bohužel neměla to štěstí a můj hlas se nepodařilo dostat do přijatelných mezí. Je to operace dost riskantní a ne všechno je u nás dobře známo a informací je málo. Proto jsem se taky rozhodla udělat na toto téma trochu osvětu a podělit se o své zkušenosti.O této operaci jsem se rozmýšlela poměrně dlouho a to proto, že CTA upraví jen frekvenci hlasu a další kvality jako je rezonance intonace a barva jsou nutné nadále zlepšovat skrze foniatrickou léčbu. Existují alternativy této operaci, ale ty se provádějí v zahraničí a jsou poměrně drahé, protože si je musíte hradit ze svého. Jedná se o glottoplastiku, laryngoplastiku a o asi nejlepší známou v Koreji v hlasovém centru Yeason. Pokud budete chtít tak se rozepíšu o detailech těchto chirurgií hlasu trochu více později, jelikož jsem je docela do hloubky studovala, abych se mohla fundovaně rozhodnout.

No dost bylo povídání a asi jste zvědavé jak to teda funguje a jak e na tu operaci dostat. Takže k věci.

Přez rok a půl jsem docházela na foniatrii kde jsem poctivě cvičila hlas, ale někomu prostě není dáno a je potřeba tomu pomoci chirurgicky. Paní doktorka na foniatrii mě objednala do Hradce na konzultaci na ORL oddělení fakultní nemocnice.

V Hradci, zhruba před půl rokem, jsem dostala trochu šok ze svérázného přístupu na ambulanci, ale co už zřejmě špatný den, řekla jsem si. No k věci. Byla jsem objednána na operaci 26.10. Podotýkám, že jsem tam byla dubnu. Nakonec se mé čekání vyplatilo a přiblížil se den mého nástupu. Protáhlo se to kvůli tomu, že v Hradci by byli rádi, aby jsme už měly v občance F. Naštěstí jsem to ukecala jen na papír od komise.

Při nástupu mi byla udělána různá vyšetření a jedno hlavní pořízení záznamu hlasivek. Tady jsem těžce selhala, protože mám hrozný dávící reflex. Nakonec musel pak doktor na foniatrii použít sondu a protáhnout ji nosem. Brrr! Nejhorší zážitek. Dále následovala nahrávka hlasu a různá hlasová cvičení, aby se určila kvalita a rozsah hlasu a bylo z čeho vycházet, což mi bylo víc trapné než nepříjemné. Jako zvláštnost bych ráda napsala, že pan doktor má bezvadný a zvučný hlas. Já jsem spíše kuňkala stydíc se za svůj hrozný hlas. No každopádně po vyšetření mne poslali ubytovat se na oddělení. Kde mne čekal šok. No ani ne tak šok jako já to tušila situace. Prostě a jednoduše pro legislativní účely jsem do SRS operace pro ubytovací účely muž a zákonu je jedno jak vypadám. Je to šílenství, které doufám jednou někomu ve vládě dojde. Myslím, že svým vzhledem bych vzbudila víc kontroverzí na mužském než ženském pokoji. Každopádně mi potom sestra udělala radost. Vyhradili mi samostatný pokoj, abych tak nějak byla sice na mužském, ale nebyl problém pro mne a osazenstvo oddělení. Je to kompromis se kterým dokážu žít. Vadí mi ovšem to jak v Čr legislativa zachází s trans lidmi a to se tato země považuje za strašně liberální a pokrokovou. Odpoledne se za mnou stavil doktor, který mne měl operovat a probrali jsme spolu postup a průběh operace.

Velice mne překvapil svým přístupem a musím říct, že velmi mile. Probral se mnou do detailu jak operace bude probíhat a co můžu očekávat. Dokonce jsem se domluvila, že pokud to půjde, tak se udělá trochu rozsáhlejší verze operace se zúžením průdušnice. Toto zúžení totiž ovlivní i rezonanci a kvalitu hlasu. Jedná se o jakousi hybridní tyreoplastiku kombinovanou s laryngoplastikou. Alespoň tak nějak jsem to pochopila. Mohu říct, že se mi podstatně klidněji tu noc před operací spalo.

Na druhý den jsem měla plánovanou operaci hned na ráno. Oblékla jsem andílka, kompresní punčošky a jen čekala na posteli až si mne odvezou. Dostala jsem nějakou premedikaci a už se jelo na sál. Na sále si mne napojili a napíchli mi kanylu. Pak už následovala jen narkóza a pár letmých myšlenek na výsledek.

Probrala jsem se na dospávacím pokoji a bylo mi příšerně blbě, ale za každou cenu jsem se snažila nezvracet, kvůli stehům. Nakonec jsem v sobě našla sílu to vydržet a točení hlavy a závrať postupně odezněla. Bolest krku, byla snesitelná, ale zhruba na úrovni té nejhorší angíny co jsem kdy měla. Za klidného stavu krk nebolel, jen při polykání, které bylo zatraceně obtížné a bolestivé. K večeři jsem dostala tvarohový dezert což mi přišlo vhod, zchladilo mi to krk a nebylo to nic co by mi podráždilo hlasivky. První noc mne to budilo a nemohla jsem pořádně usnout, ale na druhý den to bylo podstatně lepší. Léky na bolest sice trochu zabraly, ale jen trochu. Nejspíš to má co dělat s tipem receptorů bolesti co jsou v této oblasti.Měla jsem celý krk a část obličeje zamazanou oranžovou desinfekcí což jsem nevydržela a musela si to hned opatrně omýt. Mýdlem to jde krásně, jen je potřeba dávat pozor na náplast a nenamočit ji. K snídani bílá káva a rohlíček s máslem. Normálně už jsem mohla jíst, ale trochu to v tom krku ještě dělalo problémy. Hlas je z počátku chraplaví a já osobně měla problém s naladěním správné intonace. Nevím jestli je to tím hojením, nebo jestli to je dáno novým napětím hlasivek. Každopádně jsem byla vděčná, že mám v telefonu aplikaci na měření frekvence hlasu. Postupně jsem si našla pohodlnou frekvenci na mluvení okolo 200-240hz což je nejspíš ideál. Na rozdíl od stavu před operací mi nedělá problém udržet ten hlas v této pozici, ale je problém naučit se s novým naladěním hlasivek správně pracovat. Bude to zřejmě potřeba ještě probrat na foniatrii a přizpůsobit se novému stavu. Každopádně vidím podstatné zlepšení v tom, že se mi hlasivky neunavují a nejsem schopná klesnout pod 140hz což je nesmírná úleva. Výsledný efekt bych odhadla na zvýšení průměrné frekvence běžného mluvení o zhruba 30Hz ze 180Hz na 210Hz. Než opadne otok a kompletně se hlasivky zahojí, což by mělo být do měsíce, tak si myslím, že edukací hlasu se mi podaří dosáhnout běžné průměrné frekvence zhruba 220-230Hz. Rezonance byla dle mého názoru ovlivněna také za pomoci zúžení průdušnice, která byla podle chirurga díky hormonální léčbě a věku ještě velice dobře ohebná. Pocitově nyní vnímám svůj hlas jako podstatně jemnější a znělejší.

Tato operace podle mého názoru pouze pomůže, ale nevyřeší všechny hlasové problémy za vás. Ještě mi zbývá spousta cvyičení a učení se zacházet s novým hlasem. Je to jako kdyby jste dostali novou flétnu. Taky si na ni nejdřív musíte zvyknout a zjistit si jak s ní pracovat. Bez ohledu na všechnu tu práci přede mnou, ale můžu říct, že bych do toho šla znovu, protože jsem se zbavila ohryzku a spodního hlasového registru, který mě vždy omezoval a měla jsem pořád strach, že se propadnu hlasem do tónin, které jsou mi nyní cizí.

Ráda bych na konec článku poděkovala panu doktoru Mejzlíkovi, který mě operoval a konzultoval se mnou před a po operaci průběh a detaily zákroku. Nemocnici v Hradci Králové a jejich oddělení ORL můžu každé z vás doporučit. Pracují tu opravdoví odborníci co rozumí své profesi a pokud se předem informujete a jdete do operace s přiměřenými očekáváními budete spokojeny. Možná časem napíšu jak se hlas vyvíjí a jak to vše probíhá při rekonvalescenci doma a při následné reedukaci. To jen pokud budete chtít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anita VIP anita VIP | E-mail | 3. listopadu 2017 v 1:14 | Reagovat

ahoj linko koukam jak
tady valis :).hezky clanek
trefa .no ty latinsky nazvy:(
ja nejsem mudr jako
ty ;) a to jsem v nemocni
cich od detstvi.jo mas
i v cr takove magory i
lekare. ja treba nepatrim
mezi milionarky po
rozvodu a  detmi ..
prof weiss rekl ze to
stoji moc penez..a ja
nemam zamestnani
jelikoz jsem ztp..
a mas pravdu ohledem
operaci hlasivek .muzes
stratit hlas.
nechapu ty mtf co jim
je vse putna. preji hezkou
dobrou noc linko pis
es dobre..:)

2 Libuška Libuška | E-mail | Web | 3. listopadu 2017 v 16:29 | Reagovat

Ahojky Lino, gratuluji k zákroku a za moc krásný článek, také mě to čeká, snad se dočkám.Jinak přístup je opravdu od lékařů hezký,bylo mi to také krásně vysvětleno co operace obnáší, bohužel musím čekat až...
Papa měj se moc hezky.

3 TS Ženská. TS Ženská. | 3. listopadu 2017 v 17:41 | Reagovat

ahojík. samozřejmě, chce to cvičit a hlavně mluvit a mluvit, to za nás nevyřeší nikdo.
každá to zvládá trošku jinak, /tak jako všechno/

hlas máš ještě trošku jak při nachlazení, ale je to teprve chvilku po OP.

hlavně opatrně.

4 Niki Niki | 5. listopadu 2017 v 10:56 | Reagovat

Linuško, přeji ti brzké uzdravení a co nejdříve hlásek podle tvých představ!☺

A zasmála jsem se při vzpomínce na mé ubytování v nemocnici. Také mi raději dali  samostatný pokoj...ano to je velký brouk v hlavě...co s trans pacienty?? Představa, že bych ležela na mužském pokoji, není zrovná příjemná.
Tady je opravdu velká díra v legislativě, ale otázka je, zda bude vůle a zájem kompetentních osob se tím zabývat.

5 Lina Lina | 6. listopadu 2017 v 18:11 | Reagovat

[2]: Ahoj, mělas štěstí, jestli ti to vysvětlili na ambulanci při indikaci. Mě to podrobně vysvětloval až pan doktor co mě operoval na pokoji den předem. Mám prostě ráda detaily a na ambulanci při objednání mi řekli jen rizika a efekt jen dost zhruba. Musela jsem si vše najít v Angličtině na internetu. Každopádně přeji štěstí až tam pojedeš na operaci. Předpokládám, že čekáš kvůli tomu F.

6 Lina Lina | 6. listopadu 2017 v 18:15 | Reagovat

[4]: No mě jde hlavně o to, že pokud pominu sebe, tak na mužským pokoji by to osazenstvu taky bylo divný, když tam přijde holčina v sukni a kabátku a začne si vybalovat. Opravdu by se to mělo řešit. Jenže pochybuju, že to někdy změní je nás tak málo, že nikomu nestojíme ani za řeč natož za tu námahu.

7 TS Ženská. TS Ženská. | 6. listopadu 2017 v 19:00 | Reagovat

[6]: to vyřešit nejde. často jsou na pokoji pacienti i polonazí či nazí. může to vadit TS osobě, může to vadit pacientům.

kam chceš umístit ženu s pindíkem a M v občance, aby to ani jedné straně určitě nevadilo, aby lékař chodil pokoj od pokoje a outoval TS, Nebude vám to vadit a nebudete nás žalovat když jsem dáme tuhle pacientku.

ono je to celkem oříšek.

to jde vyřešit jen samostatným pokojem pro TS a ten nikdo zřizovat při našem počtu nebude.

8 Libuška Libuška | 7. listopadu 2017 v 12:04 | Reagovat

[5]:Ahojky Lino, měla jsem schůzku domluvenou již 3 měsíce předem,povídala jsem si jak jinak s někým jiným,byla jsem na konzultaci k jinému problému, vzala jsem to při jednom, ale přístup byl pěkný.Jinak máš pravdu, měla jsem matné informace z internetu, tak když neví tak se zeptám.Bohužel čekám, jiné zdravotní překážky. Papapa Libuška.

9 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 27. listopadu 2017 v 10:24 | Reagovat

V Hradci Králové umisťují podle toho, jak dotyčná vypadá a působí. Sama jsem byla na ženském, takže to není o tom, že by nás tam nerespektovali, spíš se snaží vycházet oběma stranám vstříc. Za mne příjemný a vstřícný personál a nemocnice je to hezká.

Co mne zaráží je to, že ti hned provedli thyroplastiku společně se snesením štítné chrupavky, protože když jsem ji chtěla před třemi lety, tak vyžadovali nějakou dobu k docházení k foniatričce, aby si byli jisti, že člověk je v takovém tom beznadějném stavu, že se s tím jeho hlasem nedá už nic dělat. Naštěstí jsem thyroplastiku už pak nepotřebovala a ten hlas je po ní víc pisklavej než přirozenej.

Jinak nezmiňovali se o tom, jak dlouho ještě tyhle operace budou provádět? Tuším že na to čerpají granty namísto úhrad od pojišťoven. Jestli pojedeš na kontrolu, tak se na to zkus zeptat.

10 juj juj | 28. listopadu 2017 v 0:04 | Reagovat

[9]: ´´Přez rok a půl jsem docházela na foniatrii kde jsem poctivě cvičila hlas, ale někomu prostě není dáno a je potřeba tomu pomoci chirurgicky. Paní doktorka na foniatrii mě objednala do Hradce na konzultaci na ORL oddělení fakultní nemocnice.´´

to je ve článku jasně napsané, stačí číst.

11 Lina Lina | 28. listopadu 2017 v 9:29 | Reagovat

[9]: Víš bluemoon. Jak píše už předemnou juj, tak by neškodilo přečíst celej článek než ho komentuješ. Když to pominu, není pravda co píšeš, že tě ubytují podle vzhledu. Sestra co mě ubytovala jasně řekla, že se rozhoduje podle občanky, protože měli v minulosti problémy, že si někdo stěžoval. Neznám podrobnosti, ale pro mě by to nic neměnilo. Mužské oddělení tam po dobu mé hospitalizace a i předtím sloužilo jako smíšené. Tzn. dámské i mužské pokoje, protože ženské oddělení bylo plné. Navíc mě za celou dobu pobytu nikdo neoslovil jinak než v ženském rodě. Takže, abych uvedla věci na pravou míru, za vše může vadná legislativa a ne nemocnice. V nemocnici mi vyšli ve všem vstříc.

Tyreoplastika se provádí ideálně se snesením chrupavky štítné a nedělí se na dvě operace. Záleží na indikaci. Není dobré řezat do stejného místa dvakrát a to nejen kvůli jizvě, ale výsledek je pak také horší. Záleží jak si vyběháš indikaci a jak se domluvíš s lékaři. Hlavní důvod, proč se doporučuje foniatrické cvyčení je, aby tě to po operaci netáhlo do spodního registru hlasu a nevytahalas sutury. Je potřeba mluvit hlasem co nejvyšším a mluvení na týden až 2 omezovat a to navzdory tomu co ti řekne personál. Chirurg mi jasně řekl, že mluvit opravdu co nejméně. Výsledek záleží na tom jak se hojíš a jak dodržuješ to co ti doporučí. Žádnej pískot a nic nepřirozeného. Jsem maximálně spokojená. Dokonce mi to upravilo i rezonanci takže hlas zní přirozeně žensky a to hlavní je, že už nespadnu nikdy dolů do nižších frekvencí ani když se budu snažit.

Na operaci se ti klidně zeptám, ale není to o tom, že se rozhodneš ty. Je to o indikaci a musí tě doporučit. Podle potřeby ty operace provádějí pořád. Jen se postupem času mění chirurgové. Jejich vnitřní financování ti už nejspíš nikdo neprozradí. Musela bych se obrátit na pojišťovnu.

12 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 11:08 | Reagovat

[10]: [11]: Ten komentář byl spíše o tom, že po snesení chrupavky požadovali rok na to, aby se to s foniatrií zkusilo. Možná by taky stačilo číst můj komentář a zamyslet se nad ním a ne ofenzivně reagovat? Tu zmínku o tom zkoušení jsem považovala za nepodstatnou, protože štítná chrupavka tím jak zbytní v pubertě totiž tlačí na hlasivky a tím ten hlas je i o to hlubší. Když se to obrousí a snese níž, uvolní se místo pro to, aby mohly hlasivky lépe vibrovat. Z toho důvodu někdy ani není pak potřeba té thyroplastiky.

[11]: To je sice pravda, že není dobré dvakrát řezat, avšak tady to neplatí...Když jsem byla na vyšetření u Chroboka, tak mi ji sám rozmlouval, i když to je jeden z mála doktorů v Evropě, který je schopen takovou operaci provést, ne-li jediný protože těch typů thyroplastik je víc. Raději prý dvakrát řízne, až když bude vědět, že je to beznadějné.

Zeptat se můžeš, před třemi lety jsem zaslechla, jak domlouvají granty pro některé typy operací na dalších pět let, proto se ptám. Ale nechci zbytečně šířit paniku.

A čím by sis pomohla, když bylo tedy ženské oddělení plné a dávají ženy také na mužské? Onou změnou legislativy? Zrovna ten HK byla taková nám hodně friendly nemocnice. Spíš pak záleží na tom na jakou sestru narazíš a jak si to odůvodní.

Ale jinak je dobře, když jsi s výsledkem spokojená. Též bych je doporučila.

13 Lina Lina | 28. listopadu 2017 v 13:52 | Reagovat

[12]: To není ofenzivní reakce. Jen bys měla číst články na které odpovídáš. Já vím, že se to dnes moc nenosí, ale pak je to trapné.

Mrkni se někdy na záznam takové operace. Odstraňuje se jen prominijící část výřezem tvaru V. místo se tim rozhodně neuvolní. Pokud je operace provedena správně tak to hlas neovlivní. Pokud se jde příliš hluboko tak může změna být, ale negativní. Pár holkám v zahraničí se toto neštěstí stalo.

CTA je bežná operace a udělají ti ji skoro všude v Evropě. V Hradci jsou v republice nejlepší, ale z odborného hlediska je to triviální operace. To je taky důvod proč ji dělají i u nás v ČR. Pokud se jedná o Glottoplastiku tak to už je horší. Tu dělají co vím jen v Belgii.

Každý chirurg ti jinak řekne, že řezat jedno místo dvakrát je risk. Zvětší to jizvu a hojení bude problém, protože zásobení krví a minerály skrze kapiláry už není jaké by mělo být. Jo dělají to když není zbytí, ale snaží se tomu vyhnout. To, že Chrobok by raději řezal dvakrát raději rozebírat nebudu nezdá se mi to fér.  

Jinak s tím oddělením. Nepomohla bych si ničím, jelikož sestřička dostala rozum když mě viděla a dali mi vlastní pokoj. Nejspíš usoudila, že kdyby mě dali na mužský, tak by to neklaplo s mím vzhledem. Problém je v tom, když by to brala striktně a nebyl volný pokoj tak bych na chlapskej pokoj musela i když by třeba na ženským pokoji volno bylo. Tady je problém legislativa. Jde o to, že nám objektivně hrozí větší nebezpečí na mužském pokoji než ženám na ženském od nás. Legislativa této země prostě ustrnula v době kamené zatím co okolní "vyspělejší" státy už na tohle pamatují.

14 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 15:27 | Reagovat

Ale ano, pokud máte těleso kolem struny a čím větší obsah bude kolem, tím hlubší bude i tón. Když se chrupavka snese a přestane tam překážet ta seříznutá část, tak se hlasivky víc rozezvuční a mohou víc kmitat. Navíc hlasivky jsou upevněny k chrupavce, která se snáší dolu a tím se trochu natáhnou samy, proto doporučují hlasovou reedukaci po snesení a nepřistupují vždy hned k natahování.

Myslím, že se hádáš zbytečně.

15 Lina Lina | 28. listopadu 2017 v 16:08 | Reagovat

[14]: Já se nehádám jen vysvětluju jak je to reálně. Nemám ráda báchorky a polopravdy.

Nevím jestli s tou operací máš osobní zkušenost, ale je to trochu jinak než popisuješ. Když se podíváš na obrázek, tak uvidíš kolik a kde se té tkáně bere.

http://2.bp.blogspot.com/-r38TdmgI08w/UNziZ_m30sI/AAAAAAAAA_A/rmX4WzbnOnY/s1600/tracheal_shave.jpg

To je klasická Chondrolaryngoplastika neboli tracheální shave. Ligamenty hlasivek jsou blízko pod tou resekcí, ale nesmí se s ní křížit jinak vznikají pooperační problémy. Proto oni nesmí u operace jít víc do hloubky i když by to třeba estetická stránka vyžadovala. Mohli by způsobyt paralízů nebo chrapot.

Opravdu to neber zle ale snažím se vysvětlit jak to funguje. S tím snížením je to tak, že snižujou profil ne chrupavku samotnou ta je pořád tam kde byla. S chrupavkama pohybují až pokud máš tu tyreoplastiku. Potom je přibližují k sobě a tím napínají hlasivkový ústrojí. V podstatě tím vyřadí funkci svalu co ovládá právě tohle přibližování a dovoluje ti hlasem jít do hrudní rezonance, ale co já vím. Jen jsem to podstupovala a vysvětloval mi to doktor.

16 joj joj | 29. listopadu 2017 v 15:26 | Reagovat

[14]: čím větší rezonanční prostor, tím hlubší ton, ne naopak.

17 joj joj | 29. listopadu 2017 v 19:04 | Reagovat

[14]: struna kmitá, čím je těžší tím pomaleji kmitá a vytváří hlubší ton.

chrupavka nekmitá, ta může maximálně rezonovat.
kmitají hlasivky.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama