Blog o zkušenostech, pocitech a subjektivním pohlednu na svět jedné hokly co se narodila ve "špatném" těle. A její cesta za nápravou křivdy co jí změnila život.

Listopad 2017

Operace Hlasivek CTA (Hradec Králové)

2. listopadu 2017 v 16:47 | Lina |  Informace o zákrocích
Rozhodla jsem se sepsat tzv. ještě za čerstva reportáž z nemocnice ORL oddělení z Hradce Králové. Něco málo úvodem, aby bylo jasno o jakou chirurgii jde. Jedná se o tyreoplastiku tip IV. Říká se jí taky CTA nebo-li cricothyoridní aproximace od toho, že při této operaci chirurg přiblíží tyto dvě chrupavky k sobě a napne tak hlasivky pro vyšší tón. Tato chirurgie se provádí společně se snesením chrupavky štítné tzv. odstranění promenujícího ohryzku. Výhodou je, že při této operaci chirurg udělá jen jeden vnější řez a tím bude jen jedna při troše štěstí téměř neviditelná jizva ve vrásce na krku. Tato operace by měla zvednout frekvenci a zamezit přístupu do spodního hlasového registru. Není tedy vhodná pro lidi co chtějí co největší rozsah jako jsou zpěváci. Rozhodně by jste se měly pokusit alespoň rok o nějakou konzervativní léčbu na foniatrii. Já bohužel neměla to štěstí a můj hlas se nepodařilo dostat do přijatelných mezí. Je to operace dost riskantní a ne všechno je u nás dobře známo a informací je málo. Proto jsem se taky rozhodla udělat na toto téma trochu osvětu a podělit se o své zkušenosti.O této operaci jsem se rozmýšlela poměrně dlouho a to proto, že CTA upraví jen frekvenci hlasu a další kvality jako je rezonance intonace a barva jsou nutné nadále zlepšovat skrze foniatrickou léčbu. Existují alternativy této operaci, ale ty se provádějí v zahraničí a jsou poměrně drahé, protože si je musíte hradit ze svého. Jedná se o glottoplastiku, laryngoplastiku a o asi nejlepší známou v Koreji v hlasovém centru Yeason. Pokud budete chtít tak se rozepíšu o detailech těchto chirurgií hlasu trochu více později, jelikož jsem je docela do hloubky studovala, abych se mohla fundovaně rozhodnout.

No dost bylo povídání a asi jste zvědavé jak to teda funguje a jak e na tu operaci dostat. Takže k věci.

Přez rok a půl jsem docházela na foniatrii kde jsem poctivě cvičila hlas, ale někomu prostě není dáno a je potřeba tomu pomoci chirurgicky. Paní doktorka na foniatrii mě objednala do Hradce na konzultaci na ORL oddělení fakultní nemocnice.

V Hradci, zhruba před půl rokem, jsem dostala trochu šok ze svérázného přístupu na ambulanci, ale co už zřejmě špatný den, řekla jsem si. No k věci. Byla jsem objednána na operaci 26.10. Podotýkám, že jsem tam byla dubnu. Nakonec se mé čekání vyplatilo a přiblížil se den mého nástupu. Protáhlo se to kvůli tomu, že v Hradci by byli rádi, aby jsme už měly v občance F. Naštěstí jsem to ukecala jen na papír od komise.

Při nástupu mi byla udělána různá vyšetření a jedno hlavní pořízení záznamu hlasivek. Tady jsem těžce selhala, protože mám hrozný dávící reflex. Nakonec musel pak doktor na foniatrii použít sondu a protáhnout ji nosem. Brrr! Nejhorší zážitek. Dále následovala nahrávka hlasu a různá hlasová cvičení, aby se určila kvalita a rozsah hlasu a bylo z čeho vycházet, což mi bylo víc trapné než nepříjemné. Jako zvláštnost bych ráda napsala, že pan doktor má bezvadný a zvučný hlas. Já jsem spíše kuňkala stydíc se za svůj hrozný hlas. No každopádně po vyšetření mne poslali ubytovat se na oddělení. Kde mne čekal šok. No ani ne tak šok jako já to tušila situace. Prostě a jednoduše pro legislativní účely jsem do SRS operace pro ubytovací účely muž a zákonu je jedno jak vypadám. Je to šílenství, které doufám jednou někomu ve vládě dojde. Myslím, že svým vzhledem bych vzbudila víc kontroverzí na mužském než ženském pokoji. Každopádně mi potom sestra udělala radost. Vyhradili mi samostatný pokoj, abych tak nějak byla sice na mužském, ale nebyl problém pro mne a osazenstvo oddělení. Je to kompromis se kterým dokážu žít. Vadí mi ovšem to jak v Čr legislativa zachází s trans lidmi a to se tato země považuje za strašně liberální a pokrokovou. Odpoledne se za mnou stavil doktor, který mne měl operovat a probrali jsme spolu postup a průběh operace.

Velice mne překvapil svým přístupem a musím říct, že velmi mile. Probral se mnou do detailu jak operace bude probíhat a co můžu očekávat. Dokonce jsem se domluvila, že pokud to půjde, tak se udělá trochu rozsáhlejší verze operace se zúžením průdušnice. Toto zúžení totiž ovlivní i rezonanci a kvalitu hlasu. Jedná se o jakousi hybridní tyreoplastiku kombinovanou s laryngoplastikou. Alespoň tak nějak jsem to pochopila. Mohu říct, že se mi podstatně klidněji tu noc před operací spalo.

Na druhý den jsem měla plánovanou operaci hned na ráno. Oblékla jsem andílka, kompresní punčošky a jen čekala na posteli až si mne odvezou. Dostala jsem nějakou premedikaci a už se jelo na sál. Na sále si mne napojili a napíchli mi kanylu. Pak už následovala jen narkóza a pár letmých myšlenek na výsledek.

Probrala jsem se na dospávacím pokoji a bylo mi příšerně blbě, ale za každou cenu jsem se snažila nezvracet, kvůli stehům. Nakonec jsem v sobě našla sílu to vydržet a točení hlavy a závrať postupně odezněla. Bolest krku, byla snesitelná, ale zhruba na úrovni té nejhorší angíny co jsem kdy měla. Za klidného stavu krk nebolel, jen při polykání, které bylo zatraceně obtížné a bolestivé. K večeři jsem dostala tvarohový dezert což mi přišlo vhod, zchladilo mi to krk a nebylo to nic co by mi podráždilo hlasivky. První noc mne to budilo a nemohla jsem pořádně usnout, ale na druhý den to bylo podstatně lepší. Léky na bolest sice trochu zabraly, ale jen trochu. Nejspíš to má co dělat s tipem receptorů bolesti co jsou v této oblasti.Měla jsem celý krk a část obličeje zamazanou oranžovou desinfekcí což jsem nevydržela a musela si to hned opatrně omýt. Mýdlem to jde krásně, jen je potřeba dávat pozor na náplast a nenamočit ji. K snídani bílá káva a rohlíček s máslem. Normálně už jsem mohla jíst, ale trochu to v tom krku ještě dělalo problémy. Hlas je z počátku chraplaví a já osobně měla problém s naladěním správné intonace. Nevím jestli je to tím hojením, nebo jestli to je dáno novým napětím hlasivek. Každopádně jsem byla vděčná, že mám v telefonu aplikaci na měření frekvence hlasu. Postupně jsem si našla pohodlnou frekvenci na mluvení okolo 200-240hz což je nejspíš ideál. Na rozdíl od stavu před operací mi nedělá problém udržet ten hlas v této pozici, ale je problém naučit se s novým naladěním hlasivek správně pracovat. Bude to zřejmě potřeba ještě probrat na foniatrii a přizpůsobit se novému stavu. Každopádně vidím podstatné zlepšení v tom, že se mi hlasivky neunavují a nejsem schopná klesnout pod 140hz což je nesmírná úleva. Výsledný efekt bych odhadla na zvýšení průměrné frekvence běžného mluvení o zhruba 30Hz ze 180Hz na 210Hz. Než opadne otok a kompletně se hlasivky zahojí, což by mělo být do měsíce, tak si myslím, že edukací hlasu se mi podaří dosáhnout běžné průměrné frekvence zhruba 220-230Hz. Rezonance byla dle mého názoru ovlivněna také za pomoci zúžení průdušnice, která byla podle chirurga díky hormonální léčbě a věku ještě velice dobře ohebná. Pocitově nyní vnímám svůj hlas jako podstatně jemnější a znělejší.

Tato operace podle mého názoru pouze pomůže, ale nevyřeší všechny hlasové problémy za vás. Ještě mi zbývá spousta cvyičení a učení se zacházet s novým hlasem. Je to jako kdyby jste dostali novou flétnu. Taky si na ni nejdřív musíte zvyknout a zjistit si jak s ní pracovat. Bez ohledu na všechnu tu práci přede mnou, ale můžu říct, že bych do toho šla znovu, protože jsem se zbavila ohryzku a spodního hlasového registru, který mě vždy omezoval a měla jsem pořád strach, že se propadnu hlasem do tónin, které jsou mi nyní cizí.

Ráda bych na konec článku poděkovala panu doktoru Mejzlíkovi, který mě operoval a konzultoval se mnou před a po operaci průběh a detaily zákroku. Nemocnici v Hradci Králové a jejich oddělení ORL můžu každé z vás doporučit. Pracují tu opravdoví odborníci co rozumí své profesi a pokud se předem informujete a jdete do operace s přiměřenými očekáváními budete spokojeny. Možná časem napíšu jak se hlas vyvíjí a jak to vše probíhá při rekonvalescenci doma a při následné reedukaci. To jen pokud budete chtít.